Saturday, January 22
Shadow

जसपाको निर्णयपछि कांग्रेसभित्र वैकल्पिक सरकारको बहस

५ जेठ, काठमाडौं । जनता समाजवादी पार्टीले अहिलेको सरकारलाई सहभागी नहुने, बरु आफ्नो नेतृत्वमा सरकार गठन गर्ने निर्णय गरेपछि प्रमुख प्रतिपक्षी नेपाली कांग्रेसभित्र फेरि वैकल्पिक सरकारको बहस भएको छ ।

जसपा अध्यक्ष महन्थ ठाकुर र उपेन्द्र यादवले संयुक्त वक्तव्य निकालेर सरकारमा सहभागी नहुने र राष्ट्रिय सहमति वा आफ्नै नेतृत्वमा सरकार गठन गर्ने अवसर आएमा अघि बढ्ने बताएका थिए । त्यसपछि बुधबार बसेको कांग्रेस संसदीय दलको बैठकमा नेताहरुले वैकल्पिक सरकारका लागि अघि सर्न नेतृत्वलाई आग्रह गरेका छन् ।

सांसद राजेन्द्र केसीले नेपाली कांग्रेसले वैकल्पिक सरकारका लागि अग्रसरता लिनुपर्ने बताए । ‘अहिले अल्पमतको सरकार छ । यसले ३० दिनभित्र विश्वासको मत लिनुपर्छ । जसपाको निर्णयले वर्तमान सरकारले विश्वासको मत नपाउने पुष्टि गरेको छ’ उनले भने, ‘विश्वासको मत नपाएपछि संविधानको धारा ७६ को ५ अनुसारको नयाँ सरकार गठनको प्रक्रिया शुरु हुन्छ । त्यसबेला कांग्रेसले वैकल्पिक सरकार निर्माणका लागि अग्रसरता लिनुपर्छ ।’

कांग्रेसका अर्का नेता देवेन्द्रराज कंडेल जसपाको निर्णयका विषयमा कांग्रेसमा छलफल हुनुपर्ने बताए । ‘जसपाले औपचारिक रुपमा छलफलको प्रस्ताव गर्यो भने बस्नुपर्छ । उसले यस कारणले आफ्नो नेतृत्व भन्ला वा कांग्रेस नेतृत्वलाई समर्थन गर्ने नगर्ने वा वर्तमान सरकारकै विषयमा केही भन्ला त्यो सुन्नुपर्छ ।’

कांग्रेसका अर्का नेता रामबहादुर विष्टले केपी ओली नेतृत्वको सरकार बर्हिगमनका लागि कांग्रेसबाहेकको नेतृत्वका लागि समेत तयार हुनुपर्ने बताए ।

‘वर्तमान सरकारको बर्हिगमनका लागि अन्य दलले दाबी गरेको छ र त्यो अवस्था आयो भने पनि तयार हुनुपर्छ’ विष्टले अनलाइनखबरसँग भने ।

कांग्रेस नेतृ डिला संग्रौलाले पनि वर्तमान सरकार बर्हिगमनका लागि सबै विकल्पमा कांग्रेस तयार हुनुपर्ने बताइन् । ‘ओली सरकारको बर्हिगमन आजको प्रमुख आवश्यकता हो’ नेतृ संग्रौलाले अनलाइनखबरसंग भनिन् ।

कांग्रेस प्रमुख सचेतक वालकृष्ण खाँडले भने संसदीय दलको नेता चयनको विषयलाई लिएर जसपामा फेर विवाद देखिएको र एउटा पक्षले अझै वर्तमान सरकारलाई समर्थन गर्न सक्ने आशंका रहेको बताए ।
बुधबारको बैठकमा देउवाले जसपाकै कारण वैकल्पिक सरकार गठन हुन नसकेको भन्दै अहिले भने जसपाको निर्णय अर्थपूर्ण रहेको बताएका थिए ।

वैशाख २७ गते प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रतिनिधिसभामा विश्वासको मत पाउन नसकेपछि पदमुक्त भएका थिए । त्यतिबेला जनता समाजवादी पार्टीको महन्थ ठाकुर– राजेन्द्र महतो पक्ष तटस्थ बसेको थियो भने बाबुराम भट्टराई – उपेन्द्र यादव पक्षले प्रधानमन्त्रीको विपक्षमा मत दिएको थियो ।

तर राष्ट्रपतिले बहुमतको सरकार गठनका लागि दिएको समयभित्र विपक्षी दलले वैकल्पिक सरकारका लागि आवश्यक संख्या पुर्‍याउन सकेनन् । त्यसपछि ओली नै वैशाख ३० गते ठूलो दलको नेताको हैसियतमा पुनः प्रधानमन्त्री नियुक्त भए । अब प्रधानमन्त्री ओलीले ३० दिनभित्र संसदमा विश्वासको मत लिनुपर्छ ।

विश्वासको मत लिँदा प्रधानमन्त्री ओलीले जसपाको मत नपाएर पुनः पदमुक्त हुने कतिपय कांग्रेस नेताहरु बताउँछन् । तर जसपाले वैकल्पिक सरकार निर्माणमा साथ नदिए मुलुक निर्वाचनतिर जान सक्ने उनीहरुको बुझाइ छ ।

कांग्रेस नेताहरुले अल्पमतको सरकारले पूर्ण बजेट ल्याउन नपाउने पनि बताएका छन् । प्रमुख सचेतक वालकृष्ण खाँणले भने, ‘यो सरकार संवैधानिक, राजनीतिक, प्रशासनिक, कोभिड नियन्त्रण, जनताको जीवन रक्षाको लागि असफल भएको छ । बजेट ल्याउन पनि असफल हुन्छ यो ।’

कांग्रेस नेता राजन केसीले वर्तमान सरकारले पूर्ण बजेट ल्याउन नपाउने विषयलाई कांग्रेसले जोडदार रुपमा उठाउने बताए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *